Volební kompas
Volební kompas

Když jsem si přečetl Járův článek „Nutnost volit dobro“, hned jsem za ním běžel, aby jej upravil. Vždyť přeci my faráři, jak se říká, „nesmíme ani naznačovat“. ;-) A navíc, vždyť přeci křesťan má mít svobodu k poctivému rozlišování, a ne každý v tomto rozlišování SPOLU s druhými dospěje k témuž výsledku.

Někteří křesťané budou vnímat rizika spíše v sociální necitlivosti než v rozpočtové nezodpovědnosti, spíše se budou obávat ekonomiky bez přívlastků než manželství pro všechny. A někteří zase naopak.

Ale pak se mi to rozleželo. Právě tato pluralita volby je přeci u nás v dnešní volební nabídce tak hezky zachována. Těm, kdo nechtějí volit uskupení, která se do sněmovny zcela jistě či velmi pravděpodobně nedostanou a jejich hlasy pak propadnou (škoda např. Zelených či ČSSD), nebo uskupení, která očividně zneužívají demokratický systém k vlastnímu zisku (jako především současné vládní hnutí), která pošlapávají základní principy lidskosti (ať už na bázi komunismu či xenofobně zabarveného nacionalismu, izolacionismu a populismu SPD či Volného bloku, i když si hrají na velké obránce „křesťanských hodnot“), uskupení, která si absolutizovali ekonomický zisk či individuální svobodu bez dostatečně rozvinuté solidarity či sociální citlivosti (TSS), či neprůhledné a nepředvídatelné nováčky (Přísaha), pak zbývají (jako tomu nakonec je i v amerických volbách) vlastně jen dvě možnosti: ta eticky progresivnější a sociálně či ekonomicky spíše „nalevo“ (PirSTAN) či ta eticky konzervativnější a sociálně či ekonomicky spíše „napravo“ (SPOLU).

Od volby jedné či druhé z těchto dvou alternativ nemusí odrazovat ani to, že je tam ta „moje“ oblíbená strana „spolčená“ s někým, kdo mě už tak nevoní. Právě tímto koaličním modelem, pokud se tedy nerozhádají hned po volbách, je založená naděje na vyloučení přílišných „pravých“ či „levých“ / progresivních či konzervativních extrémů a na soustředění se na to podstatné: obnovení důvěry v demokratické prostředí, posílení jeho stability a oslabení destruktivní moci těch, kteří si ze státu již udělali a dál chtějí dělat dojnou krávu.

Jestliže se Jaroslav kloní spíše ke SPOLU a já spíše k PirSTANu, svědčí to o tom, že v obou volbách lze nalézt něco, co nám za tuto volbu stojí. A že nechceme být jen těmi kolemjdoucími, co si nepálí prsty, ani když hoří stodola, případně (možná nechtěně) nepřikládají další polínka do již tak nebezpečného požáru.        

Petr Hruška, farář

PS: K tématu viz farnostcheb.cz/volby

Viz také: