Mám velkou radost z toho, že po jeho renovaci u Milana Vojáčka ze Stříbrné se na Meditační zahradu v Plzni - Doudlevcích (www.meditacnizahrada.cz) ve své téměř původní kráse vrátil totem, který jsme s tátou vyráběli v roce 1976. Můžete se na něj mrknout ve fotogalerii.

Poselství totemu v indiánském písmu (zdola nahoru) na totemu znamená:

"Přicházíme (šipka) do tábora (tee-pee), abychom v přátelském kruhu (modrý kruh), kol táborového ohně (oheň), s nadějí (zelená vlnovka), s radostným srdcem (okřídlené srdce), s pracovitostí (sekyra ve špalku) a přes překážky (modrá klikatá řeka) vzrůstali (tři zelené trojúhelníky coby rostoucí ratolest) k životodárné (javorová semínka) Lesní moudrosti (znak lesní moudrosti - kruh s rohy)“.

Když jsem marně vzpomínal na význam některých z těchto symbolů, pomohl mi v tom objev co se týče symboliky téměř totožného totemu vsetínských skautů

Druhá, horní část totemu pak obsahuje tehdy pro nás důležité symboly: hrušku (symbol naší rodiny), květinu (to už nevím, proč jsme to tam měli), čtyřcípá modrá hvězdice (znak našeho "Modrého kvarteta", party čtyř kluků z Doudlevec), sova (to asi že si tehdy táta přál, abych se dobře učil), ;-) znak lesní moudrosti "Dakota" (znak vodáckého oddílu Walden, jehož jsem byl tehdy členem). A ta kravská lebka tam byla asi proto, že jsme jí měli po ruce a že se tam dobře vyjímala. :-D

Díky vsetínským skautům a Káče (akademické malířce Michaele Kateřině Rocmanové) z pražského oddílu Ze-Hne-Se-Kha jsem se nakonec dokonce i dopátral, odkud jsme tehdy čerpali pro ztvárnění symboliky totemu - z Tábornické příručky vydané v r. 1968 Krajskou stanicí mladých turistů při KDPM v Plzni. Tady je na str. 66 téměř celé základní poselství našeho totemu v plné kráse!

Příběh našeho totemu očima vsetínských skautů si můžete přečíst na webu Skauteum.cz.

Petr Hruška

Totem na Meditační zahradě

Totem na Meditační zahradě před a po renovaci

Totem na Meditační zahradě