Photo by Bruno Nascimento on Unsplash

Tři barvy lásky

Po třech sondách do základních témat knihy Christiana A. Schwarze Tři barvy lásky (Hlad po lásceErós a agapéSvětlo a temnota) dnes nabídnu některá z cvičení, která účastníci chebské Školy lásky dostali do zásoby pro svoji další cestu (viz příručka Adam Johnstone: Jak můžeš uplatnit Tři barvy lásky ve svém všedním životě).

Cvičení jsou rozdělena podle jednotlivých druhů ovoce Ducha či jednotlivých „tváří lásky“ (srov. Gal 5,22) a je dobré se zaměřit především na tu oblast, o které tušíme, že je v našem životě nejméně rozvinutá. Nejde o to podle těchto cvičení jednat stále, ale s jejich pomocí občas posilovat právě ty „svaly“, které máme my osobně ochablé.

Trpělivost: Vytrvalá láska

„Ježíš jim dopřává čas“

Když někdo udělá chybu, která tě tak trochu rozčílí, pětkrát si v duchu – nebo i nahlas, je-li to možné – zopakuj tuto nebo podobnou větu: „Ježíš takovýmto lidem dopřává čas.“ Při každém opakování pak polož důraz na jiné slovo z této věty.

„Odpočítávání hněvu“

Když tě někdo nebo něco rozčílí, udělej si pauzičku a, podobně jako rozhodčí při boxu odpočítává vítězství KO, i ty počítej do deseti a odpočítej si tak vítězství nad svým nezdravým hněvem. Můžeš však počítat i mnohem déle, jsi-li opravdu řádně rozčílen(a)! Při tom měj ruce uvolněně svěšené kolem boků. To tobě samotné(mu) dopřeje čas k tomu, abys získal(a) od situace zdravý odstup a viděl(a) ji v širší perspektivě.

„Dej tomu ještě minutku“

Když propadáš frustraci a jsi v bodě, kdy už chceš to, co právě řešíš, vzdát, věnuj se tomu ještě další minutu či dvě, a to i přesto, že to stále ještě nemáš zcela vyřešené.

„Nejdelší fronta“

Když se dostaneš do situace, kdy někde musíš stát frontu (např. v dopravní zácpě, v nákupním centru apod.) a můžeš si vybrat z více možností, dobrovolně se postav do té nejdelší. Zatímco zde čekáš, soustřeď se na lidi, kteří jsou kolem tebe, a na celé okolní prostředí a pros Boha, aby ti na mysl položil nějaký skutečně silný a inspirativní obraz vyjadřující Boží sen o tvém životě i o životě oněch lidí kolem tebe. Prostě v té chvíli pozoruj sebe i druhé Božíma očima.

Dobrota: Láska prosazující dobro

„To ještě není dost dobré“

Na konci každého dne si vyber jednu okolnost nebo jeden vztah a v duchu vyjmenuj tři věci, jež by z Boží perspektivy na této okolnosti či tomto vztahu měly být jinak. Vybírej si konkrétní, jasně uchopitelné vztahy, okolnosti či události.

„Posvítit na slepou skvrnu“

Občas zkus sebrat odvahu k tomu, abys pokorně a s láskou svého blízkého přítele či přítelkyni upozornil(a) na něco, co v jeho či jejím životě není v pořádku.

„Překroč stín předsudků“

Zařiď si to tak, abys mohl(a) strávit nějaký pohodový volný čas s někým, kým mají lidé kolem tebe sklon pohrdat, dívat se na něj svrchu či jej jakkoli odstrkovat na okraj. Pochval jej, posilni jeho sebevědomí a jakýmkoli způsobem jej povzbuď.

„Jeden pro mě, jeden pro tebe“

Každý den si udělej chvilku na to, aby ses zamyslel(a) nad dostatkem, ve kterém žiješ ty či tvá rodina, a mysli v modlitbě na lidi, kteří si to nemohou dovolit. Při tom vždy odlož stranou třeba jednu desetikorunu. Po měsíci či po nějaké konkrétní době (např. advent, půst) pak to, co takto nasbíráš, věnuj nějakému představiteli té skupiny lidí, která ti takto nejčastěji přišla na mysl.

Pokoj: Smiřující láska

„Propojit oči, ruce a slova“

Když se ocitneš v blízkosti někoho, s kým prožíváš třeba i nějaké malé vztahové napětí, vědomě s ním navaž oční kontakt a potřes si s ním rukama nebo jej pozdrav. Zeptej se, jak se mu daří – buď obecně, nebo v nějaké určité záležitosti, o které víš, že je pro dotyčného důležitá.

„Jedna věc, které si vážíš“

Když se ocitneš v přítomnosti dvou či více lidí, kteří mezi sebou prožívají nějaké napětí, vědomě každého z nich (mezi čtyřma očima) požádej, aby ti řekl jednu věc, které si na tom druhém či na těch druhých, se kterými má spor, váží. Pak jej povzbuď, aby našel nějaký vhodný způsob a chvíli, jak sdělit i přímo lidem, kterých se to týká.

„Jaká jsou fakta“

Ocitneš-li se v nějaké emočně vypjaté situaci, na chvilku se zastav a zeptej se sám či sama sebe či ostatních, kterých se to týká, co jsou fakta a co pouhé spekulace. Povzbuď každého, aby jednali pouze na základě fakt, která jsou v tom okamžiku jasná, dokud se nevyjasní další okolnosti.

„Prosím, odpusť mi“

Jakmile si uvědomíš, že jsi zklamal(a) Boha nebo někoho jiného, případně že jsi někomu ukřivdil(a) nebo mu jinak ublížil(a), co nejdříve mu dej vědět, že ti to je líto, a popros za odpuštění, aniž by ses snažil(a) své činy jakýmkoli způsobem ospravedlnit.

Věrnost: Spolehlivá láska

„Nenavážejte se do něj“

Když se ocitneš ve skupině lidí, kteří začnou někoho pomlouvat, buď opusť rozhovor, vypíchni o propírané osobě něco pozitivního, nebo se snaž změnit téma.

„V duchu si to zopakuj“

Pokaždé, když tě někdo o něco ústně požádá, v duchu si to pětkrát zopakuj, aby sis to lépe zapamatoval(a) (a pak to také udělej!).

„Doraž to!“

Každý den dokonči nějaký malý projekt, který jsi začal(a) před časem, nebo který stále odkládáš. Pak pozvi druhé, aby to s tebou oslavili.

„Poslední budou první“

Buď vždy tím, kdo na sraz či na setkání dorazí jako první, nebo buď na místě alespoň 10 minut před začátkem jakékoli schůzky. Pokud myslíš, že ti to pomůže, posuň si hodinky o 10 minut dopředu a pak je používej jako svůj jediný měřič času.

Sebeovládání: Střízlivá láska

„Drž své bříško na uzdě“

Máš-li problém se sebeovládáním při jídle či s nadváhou, pak při jídle používej nejmenší talíř a nejmenší příbor, které jsou k dispozici, jez pravidelně a střídmě, u jídla nečti a zdvořile odmítni každou pobídku k přidání si, či nabídku sladkého zákusku.

„Co je dnes nejdůležitější?“

Každý den si aktualizuj svůj seznam úkolů a vyznač si v něm své priority pro pořadí plnění úkolů (např.: 1. urgentní a důležité, 2. sice neurgentní, ale přesto dlouhodobě důležité, 3. zdánlivě urgentní, ale ne až tak důležité, 4. jen když zbude čas) a slibuj pak jen to, co ti nebrání splnit důležitější úkoly či dodržet tvé již dané sliby.

„Dám ti vědět“

Když tě někdo o něco požádá (kromě ohrožení života), zpravidla odpověz: „Zvážím to a dám ti vědět.“ Tím dříve, než něco slíbíš, získáš čas k tomu, abys zvážil(a), zda je to skutečně ta nejdůležitější věc, ke které se máš právě na ten který den zavázat.

„Chvíle soustředění na Ježíše“

Před některými ze svých pravidelných činností (např. vytočením telefonního čísla, startováním auta, jídlem, návratem z koupelny apod.) zůstaň chvilku v tichosti, zavři oči a soustřeď se výlučně na obraz Ježíše a sebe, jak jste zde společně. Můžeš si s tím spojit nějaké znamení, které ti pomůže si Ježíšovu přítomnost připomenout.

Radost: Jásající láska

„Desítka prstů vděčnosti“

Když máš pocit, že nějaké okolnosti se zdají být tak trochu beznadějné, udělej si pauzičku a zkus vymyslet deset věcí, za které můžeš být Bohu vděčný(á) za posledních 24 hodin. Vztyč jeden prst vždy, když přijdeš na nějakou další věc.

„Přines s sebou důvod k radosti“

Před každým setkáním či jednáním, které máš s druhými lidmi, si udělej chvilku a vzpomeň si na nějaký důvod k oslavě, který se týká této skupiny jako celku, nebo někoho z ní. Poděl se o tento důvod s ostatními v nějaký vhodný okamžik během setkání a povzbuď ostatní k oslavě.

„Mohlo by to být horší“

Když ty sám (sama) nebo spolu s druhými zakoušíš nějaké překážky či zklamání, řekni si nahlas „mohlo by to být ještě mnohem horší!“ a pak vypočítej tři způsoby, jak by současná situace mohla být skutečně ještě horší (avšak samozřejmě také zároveň od té chvíle dělej vše, co je v tvých silách, pro to, aby se situace zlepšila).

„Ježíš mě miluje, to já vím“

Když jsi tak trochu unavený(á) životem nebo ti připadá, že jdeš odnikud nikam, na chvilku se zastav a vyslov tato či podobná slova: „Ježíš mě miluje, to já vím.“ Opakuj je několikrát s malými přestávkami a ptej se sám(a) sebe, co tato pravda znamená pro tvoji minulost, přítomnost i budoucnost.

Mírnost: Pokorná láska

„Zkusit to jiným způsobem“

Když řekneš něco v prudkém afektu, bezprostředně poté popros za odpuštění a snaž se své pocity uspořádat pokorněji. Po celé události pak zkus zpětně vymyslet jeden či dva další způsoby, jak jsi mohl(a) své pocity vyjádřit mírněji a pokorněji.

„Vše je odpuštěno“

Když je jasné, že někdo ve tvém okolí udělal chybu, která tě nějak zasáhla, co nejdříve mu řekni, že je vše odpuštěno.

„Co se mi na tobě líbí“

Pokaždé, když jíš, přemýšlej o nějakém člověku, který tě v poslední době nějak rozčílil, nebo jehož chování je pro tebe frustrující, a hledej něco, co na něm obdivuješ či oceňuješ. Při nejbližší příležitosti mu pak o tomto aspektu jeho osobnosti napiš nebo řekni.

„Díky, budu o tom přemýšlet“

Když ti někdo navrhne nějaký lepší způsob, jak dělat něco jinak, než běžně děláš, nebo ti poskytne kritickou zpětnou vazbu vzhledem k něčemu, cos udělal(a), uvolni svá ramena a ruce a buď požádej o více podrobností, abys mohl(a) kritice lépe porozumět, nebo řekni: „Díky, budu o tom přemýšlet“

Laskavost: Srdečná láska

„Zapamatuji si jméno“

Když se seznámíš s novými lidmi, ihned v rozhovoru s nimi při loučení použij jejich jméno; vymysli si nějaký chytrý způsob, jak si na jejich jméno vzpomenout, až se s nimi setkáš příště.

„Dvě pozitiva na jedno negativum“

Pokaždé, když se chystáš někoho v nějaké oblasti kritizovat, začni nějakým upřímně míněným pozitivním tvrzením o něm, teprve poté pojmenuj konkrétní důvody pro svoji kritiku (pokud její uvedení stále ještě budeš považovat za vhodné) a zakonči nějakým jiným pozitivním vyjádřením o dotyčné osobě. Přípravě věnuj tolik času, kolik bude zapotřebí.

„Myslím na tebe“

Každý den napiš lístek, pošli zprávu nebo zavolej nějakému člověku, abys ocenil(a) to, čím je, nebo co udělal. (Takovéto věci neříkej ve spěchu, jako když někoho míjíš na chodníku. Udělej si na ně trochu času a vyjdi tak těmto lidem osobně vstříc.)

„Pečuj o všednodenní maličkosti“

Během dne vyhledávej příležitosti, kdy můžeš snadno pomoci v nějaké malé potřebě druhých kolem tebe. Zkus to zařídit tak, abys tuto potřebu mohl(a) naplnit co nejnenápadněji, jak to jen lze.

Zpracoval Petr Hruška podle str. 58 - 62 příručky
Adam Johnstone
Jak můžeš uplatnit Tři barvy lásky ve svém všedním životě

Více informací o konceptu přirozeného růstu církve: