Na milé pozvání Evy Hůlkové jsem se mohl spolu se šéfredaktorkou Katolického týdeníku Kateřinou Koubovou zúčastnit nedělní debaty Vertikály ČRo Plus na téma pražského kontinentálního setkání Synody o synodalitě. Paní redaktorka se nás ptala na naše pocity z pražského setkání, na průběh celého synodního procesu, která témata považujeme za nejdůležitější, co to vlastně je ten "klerikalismus", jakou roli má naslouchání v celém synodálním procesu, o co vlastně jde papeži Františkovi či co lze od Synody o synodalitě očekávat v dalších měsících.

Pro mě osobně to bylo osvěžující setkání, které svým způsobem zakončilo moji online účast na pražském setkání. Teď už půjde spíše o to, o čem se zmiňuje papež František na závěr svého postního synodálního itineráře

"Sestupme tedy na rovinu a kéž nás zakoušená milost posílí, abychom byli 'řemeslníky synodality' v běžném životě našich společenství."

Petr Hruška

Tady si můžete poslechnout celý rozhovor (2. díl):

Promo Evy Hůlkové:

Jaká jsou znamení doby, na která by měla současná církev reagovat? Kolik vnitřních problémů řešit? Jak velké bariéry odstranit? Jak se naučit vnímat, naslouchat a respektovat? Jak prohloubit víru a vrátit se k prapodstatě církve jako živoucího společenství, kde jsou si lidé rovni ? Jak oživit ty nejhodnotnější tradice a jak reagovat na nejsoudobější současnost?

Tyto a další otázky si kladou lidé v katolické církvi, ti, kteří se  vydali synodální cestou. K ní vyzval papež František již na podzim 2021, a významným mezníkem tohoto procesu byla, před několika dny skončená, evropská kontinentální synoda, která se konala v Praze.

Jak hlubokou sebereflexi církev na tomto fóru provedla? Kolik odvahy a dobré vůle prokázali účastníci, aby  vyslovili, co je třeba změnit, řešit, k čemu se postavit čelem? Byl v Praze položen základ k reformám?

Téma dnešní debaty Vertikály, od mikrofonu zdraví Eva Hůlková. Ve studiu v Praze vítám Kateřinu Koubovou, šéfredaktorku Katolického týdeníku a ve studiu ČRo v Plzni je Petr Hruška, generální vikář plzeňské diecéze, jeden z online účastníků synody.

Záznam pořadu je vám k dispozici zde (2. díl: Debata Vertikály):
Další zdroje:

Články na téma synodalita na Agasovinách viz agas.cz/synodalita

Infostránka na téma Synoda o synodalitě viz agas.cz/synoda

Ostatní kontinentální shromáždění:
  • Severní Amerika - série deseti virtuálních setkání (prosinec 2022 až leden 2023)
  • Oceánie 5. - 9. února 2023, Suva, Fidži
  • Střední Východ 12. - 18. února, Bejrút, Libanon
  • Asie 24. - 26. února 2023, Bangkok, Thajsko
  • Afrika 1. - 6. března 2023, Addis Abeba, Etiopie
  • Latinská Amerika čtyři regionální shromáždění: 13. - 17. února 2023 El Salvador, 20. - 24. února 2023, Dominikánská republika, 27. února - 3. března 2023 Ekvádor, 6. - 10. března 2023 Brazílie

Více o kontinentálních shromážděních ZDE.