Jan Komasa: Corpus Christi
Drama, Polsko, 2019, 115 min

Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení. Film nominovaný na Oscara. Polský film Corpus Christi (Boże Ciało, Tělo Kristovo, 2019) režiséra Jana Komasy je ironickým, šokujícím, skutečnou událostí inspirovaným příběhem zasazeným sice do náboženského prostředí, ale rozehrávající hluboce lidské otázky přístupné každému. O čem vlastně je? 

O vědomí vlastní viny otevírající srdce soucitu s jinými chybujícími? O touze, za kterou stojí za to jít hlava nehlava? O sebeobětující se pomoci druhým, která pomáhajícímu pomáhá najít sebe sama? O tom, jak čelit kartám, které nám byly rozdány, i když nám to může připadat hrozně nefér? O zraňující fanatické víře a o zraněném a pro druhé tak autenticky léčivém lidství? O zoufalém pokusu ukázat světu, co bych dělal, kdybych po hrozném průšvihu dostal druhou šanci? O útěše nabídnuté lidem, kteří nedokáží najít místo v současném světě? O obětavosti, tichém přijetí a nečekané naději?

O tom všem a navíc o tom, co probudí právě ve vašem srdci. To vše navíc zahalené do ponuré atmosféry, nesnesitelného napětí, trvalého očekávání zvratu, ale zároveň vyprávěné s jemným humorem. Film vás přibije do židle a vy nebudete chtít odejít. Což je vlastně výhoda, když po něm následuje beseda. Těším se na vás a jsem zvědavý, o čem film bude pro vás.

Online je vám film k dispozici zde:

Petr Hruška

AČFK: Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení. Film nominovaný na Oscara. Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu? (acfk.cz)

Los Angeles Times: Corpus Christi popisuje skutečný případ polského mladíka relativizující dobro a zlo, pravdu a lež, dobrý skutek a hřích, víru a církev. Jedná se o ironický a částečně šokující film postavený na absurdní zápletce, který však disponuje hloubkou a silným přesahem, smířlivé dílo tematizující hledání a nalezení sebe sama, hloubku lidské víry, lásku k bližnímu a porozumění. (latimes.com)

Další poznámky k filmu: Film je inspirován skutečnými událostmi. Daniel sedí za vraždu druhého stupně. Před tím si prošel krutým pasťákem. Ve vězení prožije duchovní probuzení. Ve farnosti je oblíben, nedělá si hlavu z dogmat, lidé jsou nadšeni. Přilákal mnoho nových věřících, někteří se však potom cítili zrazeni. Možná ale káže sám pro sebe, potřebuje někam patřit, být přijat, být oceněn. Jeho minulost jej dostihne. Režisér: „Já chápu jeho jednání jako zoufalý pokus říct světu, co by dělal, kdyby dostal druhou šanci. Najednou se ukazuje, že film je o tom, jak čelit kartám, které nám byly rozdány, i když nám to může připadat hrozně nefér.“ Zraněný léčitel – soucítící. Otázka fanatismu víry a soucítící víry. Krvácející komunita. Film dávající útěchu lidem, kteří nedokáží najít místo v současném světě. Daniel přináší trpícímu městečku smíření, ale obětuje sám sebe. Pokrytectví víry. Daniel se úspěchu nedočká, změna nastane, až když u oltáře nestojí. Tiché přijetí. Náboženská bigotnost.

Další informace k filmu: