V rámci Týdne Laudato si’ 21.–28. května k připomínce 8. výročí vydání stejnojmenné encykliky o významu péče o stvořený svět v životě a poslání církve (Encyklika Laudato si' ke stažení, více ZDE) můžete 27. května večer nebo 28. května dopoledne na televizním kanálu Noe+ sledovat film „Dopis“ (více viz ZDE a ZDE), který zpřístupňuje některá z hlavních témat encykliky i lidem, kteří ještě nenašli čas a chuť ji číst. Film dokumentuje setkání několika lidí, kteří se v různých částech světa různými způsoby zasazují o rozvíjení integrální ekologie, s papežem Františkem a může Vás povzbudit k novému promýšlení vztahů mezi klimatickou krizí, globální solidaritou a Vaší vírou.

Více informací naleznete ZDE.

Zdroj: bip.cz

Podrobnější pozvánka od Světly Hanke Jarošové, koordinátorky hnutí Žít Laudato si' v ČR:

Dobrý den, ahoj, srdečně Vás zdravím!

Ve dnech 21.-28. května 2023 se bude v Římskokatolické církvi slavit Týden Laudato si’ k připomínce 8. výročí vydání stejnojmenné encykliky o významu péče o stvořený svět v životě a poslání církve (Encyklika Laudato si' ke stažení, více ZDE). Hlavním pořadatelem Týdne Laudato si' je vatikánské Dikasterium pro integrální lidský rozvoj a jeho ústředním motivem je film The Letter, který některá z hlavních témat encykliky Laudato si' představuje působivým příběhem hlavních hrdinů, skutečných lidí, kteří v mezních situacích bojují o svůj svět, na pozvání papeže Františka přijíždějí do Vatikánu a putují spolu do Assisi. 

Za malé společenství lze pro tyto účely považovat skupiny lidí, kteří se sejdou ve farním sále, v místní knihovně, ve škole, na koleji, ale také rodiny či skupiny přátel, kteří se k sledování filmu sejdou u sebe doma. K legálnímu stažení verze s českými titulky je potřeba zaregistrovat se na anglickém webu Screenings - The Letter (theletterfilm.org). Po registraci dostanete email, v němž najdete také odkaz na složku s jinojazyčnými verzemi včetně české. Pokud by Vám orientace v anglické stránce působila obtíže, obraťte se na nás, rádi s registrací pomůžeme.

Týden Laudato si' může být příležitost k setkání ve farnosti nebo společenství, v němž jste toto téma již otevřeli nebo chcete otevřít. Společně můžete děkovat za krůčky, které jste na cestě sounáležitosti se stvořením již mohli udělat, a prosit za to, aby se na cestu objevování tajemně propojených vztahů vydali další lidé v církvi, s nimiž byste si mohli být navzájem oporou. Můžete také prosit o to, aby se tam, kde jste, mohla letos slavit Doba stvoření, jejímž tématem bude verš z 5. kapitoly knihy Amos: "Ať se valí právo jako vody, spravedlnost jak proudící potok". Pozvánku od Ekumenického poradního výboru můžete shlédnout ZDE, pod šestilistou kytičkou můžete zapnout automaticky přeložené české titulky.

Týden Laudato si‘ můžete oslavit i doma tím, že budete 27. května večer nebo 28. května dopoledne na televizním kanálu Noe+ sledovat film „Dopis“ (více viz ZDE a ZDE), který zpřístupňuje některá z hlavních témat encykliky i lidem, kteří ještě nenašli čas a chuť ji číst. Film dokumentuje setkání několika lidí, kteří se v různých částech světa různými způsoby zasazují o rozvíjení integrální ekologie, s papežem Františkem a může Vás povzbudit k novému promýšlení vztahů mezi klimatickou krizí, globální solidaritou a Vaší vírou.

Děkuji, že můžu spolu s Vámi být součástí tohoto hnutí obnovy.

Za Žít Laudato si' Česká republika

Světla Hanke Jarošová, koordinátor

Možnosti připojení se k celosvětové církvi:
  • V neděli 21. května zahájí Týden Laudato si' papež František stručnými poznámkami po modlitbě Anděl Páně. 
  • Ve čtvrtek 25. května se v Sala Stampa bude konat tisková konference, na níž bude zveřejněno letošní papežské poselství k Světovému dni modliteb za péči o stvoření, aby tak byl propojen Týden Laudato si' s oslavou Doby stvoření.
  • V sobotu 27. května od 19:00 budete moci v přímém přenosu sledovat festival Laudato si' z Assisi. Více informací a možnost registrace najdete zde: Responding to The Letter - Laudato Si Week.
  • V neděli 28. května od 15:00 se bude v Assisi konat liturgická oslava Slavnosti seslání Ducha svatého spojená se slavnostním vysláním nových Laudato si' animátorů a dalších pastoračních pracovníků se zvláštním posláním věnovat se péči o stvoření. V přímém přenosu i záznamu ji budete moci sledovat zde: Proclaim the Gospel of Creation: Assisi’s Missionary Send-off of Laudato Si’ Animators - YouTube.
Více k tématu: