5. ledna 2012 / 12. ledna 2016

Když jsem letos o Třech králích přemýšlel o tom, co bych rád popřál našemu městu do nového roku, narazil jsem na níže připojený text. Pochází ještě z dávných dob, kdy k "požehnání" městu při novoročním přijetí na radnici bývali sice ještě zváni i chebští faráři, ale kdy si již při jejich slovech někteří z vedení města začali cosi nespokojeně brumlat pod vousy. Od té doby se mnohé změnilo, mnohé však zůstalo stejné. Změnilo se třeba to, že takovéto řeči se už při slavnostních příležitostech netrpí. Stejné pak zůstává např. to, že onen sen, který jsem snil před čtyřmi lety, je stále spíše jen snem.

Ač by tedy dnes musela být celá první část textu vynechána, protože již není platná, a ač by ony konkrétní ilustrace v části druhé musely být zaměněny za jiné, i pro letošek chci přesto dál snít. Možná již ne onen úzce zaměřený "sen o městě, ve kterém vládnou 'tři králové'", ale spíše sen o městě, kde žijí, radují se a pracují mnozí králové a mnohé královny, kteří či které ve svém každodenním životě vytrvale a často navzdory všemu přinášejí své tři dary: podnikavostpospolitost a poctivost.

Stále jsem totiž přesvědčený, že právě toto má smysl a že právě toto nás bude i po celý tento rok otevírat Božímu požehnání. 

Petr Hruška
farář Řk farnosti Cheb
v Chebu 12. ledna 2016

Novoroční přijetí na chebské radnici

Slovo P. Petra Hrušky, chebského katolického faráře,
před novoročním požehnáním městu
 (fotoreportáž) 5. ledna 2012

 

Vážený pane starosto, pánové místostarostové,
radní, zastupitelky, zastupitelé, dámy a pánové!

Děkuji za možnost zde při této příležitosti opět po roce promluvit a popřát vám vše nejlepší do roku nového. Přiznám se k jistému pocitu „příjemného údivu“:

  • „Příjemného“ proto, že k takovýmto příležitostem veřejného života jsou opakovaně zváni i zástupci duchovní sféry života tohoto města a že tady dokonce někdo z nás má promlouvat. A to i přesto, že většina z vás nejste praktikující katolíci či vyznávající křesťané. Ale asi k tomu realistickému pohledu na život, zaznívajícímu z úst pana starosty, nějakým způsobem na začátku nového roku patří i ten pohled tuto prostou realitu jaksi přesahující.
  • „Údivu“ proto, že znovu a znovu k těmto příležitostem zvete někoho, o kom víte, že vám nebude jen mazat med kolem úst. Po různých svých veřejně prezentovaných výrocích (např. ohledně mikulášských věží, výběrového řízení na šéfa městských lesů, zmaření projektu chráněného bydlení pro lidi s postižením či zákazu videozáznamů ze zastupitelstva) jsem spíše počítal s tím, že radnice se pro takové „prostořeké mluvky“ stane uzavřenou baštou.

Jsem rád, že se tak nestalo. Nejde zde totiž o moji osobu. Takto osobně jsem si dovolil začít své novoroční přání jen proto, že mi Vaše pozvání, pane starosto, dává naději, že v našem městě lze pořád ještě o takovýchto ožehavých tématech diskutovat otevřeně a bezúhonně.

Jsem rád, že tak mohu dál snít svůj sen, jehož jádro jsem na tomto místě naznačil již vloni:

Sen o městě, kde vládnou „tři králové“ přinášející své dary: zlatokadidlo a myrhu – tyto „tři pé“ života každé zdravé společnosti – cenné zlato tvůrčí podnikavosti, voňavé kadidlo solidární pospolitosti a pohřební myrhovou mast sobeckým zájmům umírající poctivosti. A rozvoj právě těchto „tří pé“ nám všem, milé dámy a vážení pánové, přeji znovu i letos.

Jen se je tentokrát pokusím ještě trochu konkretizovat:

  • Přeji nám všem, abychom toto cenné „zlato“ podnikavosti s DŮVĚROU investovali do rozmnožování nejen materiálního, ale i společenského a kulturního bohatství tohoto města i jeho občanů. A zvlášť bych si přál, abychom takto dobře hospodařili například právě s chebskými lesy a vytrvali v rozhodném vykazování hazardu ze slušné společnosti.
  • Přeji nám všem, aby nás vůně tohoto „kadidla“ pospolitosti s LÁSKOU vedla nejen k radosti a naději uprostřed dobrých vztahů v obci a v rodinách, ale i k činné odvaze vnímat a účinně tišit bolest a úzkost těch, kteří tuto radost a naději právě nezakoušejí. A zvlášť bych si přál, aby zde byli takto vítáni především lidé s jakýmkoli postižením.
  • Přeji nám všem, aby nás pomazání touto „myrhou“ poctivosti s NADĚJÍ vedlo k přesvědčení, že to má i dnes smysl denně dělat aspoň malé krůčky stavějící se do cesty různým formám nespravedlnosti, korupce, netransparentnosti či šlendriánství. A zvlášť bych si přál, abych si mohl zas co nejdříve poslechnout debatu chebského zastupitelstva z videozáznamu.

A všem bych navíc přál, abychom toto vše měli odvahu uskutečňovat a prosazovat i za cenu, že nás pak přestanou někam zvát, že nedostanete dotace, se kterými jste počítali, či že ona lukrativní zakázka, kterou jste měli už už „oplechovanou“, bude nakonec přiklepnuta někomu jinému.

Jsem totiž přesvědčen, že o tyto „tři pé“ podnikavostipospolitosti a poctivosti má cenu se snažit, ať už ve svém osobním, rodinném či politickém životě vycházíme z jakkoli různých předpokladů. A věřím tomu, že když se tato „tři pé“ v našem podnikání, v našich sociálních službách, v našich občanských aktivitách, v našich sportovních a kulturních projektech, ve vedení města a hlavně v osobním a rodinném životě každého z nás vezmou za ruku se svými třemi staršími sestrami DŮVĚROULÁSKOU a NADĚJÍ, bude pro nás i tento krizí hrozící rok 2012 rokem šťastným.

Děkuji vám za pozornost.

Petr Hruška
farář Řk farnosti Cheb
Chebská radnice
5. ledna 2012