Benedikt Erlingsson: Žena na válečné stezce

Komedie / Drama / Dobrodružný

Island / Francie / Ukrajina, 2018, 101 min.

Prvním z filmů z nabídky farního filmového klubu na farní dovolené na Bublavě je syrové komediální drama z Islandu Žena na válečné stezce

Je lepší metodou záchrany světa sabotáž stožárů vysokého napětí, nebo adoptování ukrajinského sirotka? Tuto otázku řeší svérázná „zenová teroristka“ ve šťavnatém, ironickém, nádherně nasnímaném a lahodně nazvučeném filmu Benedikta Erlingssona, který se podobně jako v povídkovém filmu O koních a lidech zabývá laskavými črtami islandské svéhlavosti.

Padesátnice Halla je zdánlivě spořádaná učitelka a sbormistryně, ale pod klidným zevnějškem dříme víc, než se na první pohled zdá. Tvrdá a nekompromisní žena má ještě druhý život – vede totiž soukromou válku s průmyslovými giganty, kteří ničí islandskou krajinu. Nejhledanější žena ostrova řeší s lukem v ruce dilema mnohých z nás: jak svým dílem přispět k tomu, aby nedošlo k ekologické a sociální katastrofě? (Film Europe)

Krásná islandská hudba, meditativně-kontemplativní pasáže, téma střetu touhy po sociální spravedlnosti a osobních rodinných závazcích, nečekané rozuzlení... Co více si přát na farní dovolené? ;-)

Další informace k filmu: